Blåsorkestertävlingar i tre klasser

_MG_1602

(Foto: Alfred Johansson)

Välkomna till MusikRUMs Blåsorkestertävling!

Festivalen äger rum i Västerås 18-20 maj 2018. Tävlingen för klass 1, 2 och 3 äger rum söndagen den 20 maj 2018 i Aros Congress Center och Västerås Konserthus Lilla sal. Resultaten för klass 1, 2 och 3 meddelas vid söndagens avslutningskonsert under festivalen.

Klasser:

I klass 1 tävlar orkestrar på en högre nivå kring grad 2 1⁄2 – 4. Obligatoriskt stycke under blåsorkestertävlingen, MusikRUM 2018 publiceras här senare under ht-17.

I klass 2 tävlar orkestrar på en mellannivå kring grad 1 1⁄2 – 2 1⁄2. Obligatoriskt stycke under blåsorkestertävlingen, MusikRUM 2018 publiceras här senare under ht-17.

I klass 3 tävlar orkestrar som är alldeles i början av sin musikaliska karriär grad 1-1⁄2 . Inget obligatoriskt stycke.

Tid:

Tävlingen för klass 1, 2 och 3 äger rum söndagen den 20 maj 2018 på förmiddagen i Aros Congress Center och Västerås Konserthus Lilla sal. Resultaten för klass 1, 2 och 3 meddelas vid söndagens avslutningskonsert under festivalen.

Juryn består av två personer/klass: Håkan Johansson och Heléne Andersson, Klass 1. Stefan Sundqvist och Perry Göransson, Klass 2 & 3.

Bedömningspunkter:

  • Klang & Intonation
  • Nyans & Frasering
  • Rytm & Teknik
  • Uttryck & Intryck

Tävlingsprogrammets längd

  • Klass 1: max 20 min
  • Klass 2: max 15 min
  • Klass 3: max 15 min

25 år är åldersgränsen i RUM men vi godkänner äldre elever och lärare i orkestern men ni bör informera oss om det är mycket äldre elever och lärare.

Tävlingsordning bestäms av tävlingskommittén. Tävlingsanmälan sker senast den 1 mars 2018.

Oss tillhanda: Kopior av partitur i tre exemplar, samt en bilaga med noterad programordning, ska skickas senast den senast den 15 april till: Kella Næslund, MusikRUM, Västerås Kulturskola, Viktor Larssons plats 1, 722 14 Västerås.

På scenen finns slagverk, stolar och notställ. Orkestrarna ansvarar själva för att ta med egna handhållna slagverksinstrument samt klubbor och stockar.

I anslutning till orkesterns tävlingstid finns tillgång till ett uppvärmningsrum. Detta rum är inte utrustat med slagverk eller notställ.

Välkomna att anmäla er till tävlingen!

Tävlingsavgift:

  • Gratis för festivaldeltagare
  • 1100 kr (medlemmar i RUM)
  • 2100 kr (ej medlem)

Vid frågor kontakta Kella Næslund, projektledare kella.naeslund@rum.se, 073-70 70 106 eller Lotta Centerskog, samordnare: lotta.centerskog@rum.se

Resultaten från blåsorkestertävlingarna år 2017, 2016, 2015 och 2014: se nedan.


Resultat från Blåsorkestertävlingen 2017:

Klass 1

  • Guld: Bäckablås Wind Band, Vetlanda
  • Silver: Skövde Paradorkester, Linköping Skolmusikkår, Västerås Youth Marching Band.
  • Brons: PartilLeRUM Windband – Partille & Lerum.

Klass 2

  • Silver: Youth Wind Band – Åmål, Wind Band – Vänersborg.
  • Brons: Gött Sväng – Bålsta, Nykvarns Ungdomsorkester, Växhuseffekten – Västerås, The Racoons – Kristinehamn.

Klass 3

  • Silver: Bredbandet – Kungsbacka.
  • Brons: Rockstarz – Åmål, Loud Noise – Västerås.

Juryn för Blåsorkestertävlingarna bestod av: Klass 1: Heléne Andersson och Håkan Johansson. Klass 2: Stefan Sundqvist och Magnus Eriksson. Klass 3: Stefan Sundqvist och Magnus Eriksson.


 Resultat från Blåsorkestertävlingen 2016:

Klass 3

  • Loud Noise Västerås – Silver
  • Superblåset Kungsbacka – Silver

Klass 2

  • Ungdomsblåset Nässjö – Brons
  • Brännäsblåset Norrtälje – Brons
  • The Raccons Kristinehamn – Brons
  • Kungälvs Unga Blåsare – Brons
  • Växhuseffekten Västerås – Brons
  • Gött Sväng Bålsta – Silver
  • Åmål Wind Band – Silver
  • East Wind Band – Silver
  • Vänersborg Wind Band – Silver

Klass 1

  • Västerås Youth Marching band – Brons
  • Linköping Skolmusikkår – Brons
  • Nykvarns Ungdomsorkester – Brons
  • Halmstad Symphonic Band – Silver
  • Bäckablås Wind Band Vetlanda – Silver
  • Skövde Paradorkester –  Guld
  • Musikskolan Ingesunds Blåsorkester –  Guld

Klass 1 Symfoniorkester

  • Vargöns Ungdomssymfoniorkester

Juryn för Blåsorkestertävlingarna bestod av: Klass 1: Heléne Andersson och Håkan Johansson. Klass 2: Stefan Sundqvist och Perry Göransson. Klass 3: Stefan Sundqvist och Perry Göransson.


Resultat från Blåsorkestertävlingen 2015:

 

Klass 1                                                                                                   

 Silver

Bäckablås Wind Band, Vetlanda

Brons

Halmstad Symphonic Band

 

Klass 2

Guld

Nykvarns Ungdomsmusikkår

Silver

Arboga Ungdomsmusikkår

VYM Västerås

Motala Ungdomsorkester

Brons

Åmål Youth Wind Band

East Wind Band, Huddinge

Ungdomsblåset Nässjö

Brännäsblåset, Norrtälje

Wermlandsblåset, Sunne

 

Klass 3

Silver

Small Stars, Västerås

The Raccoons, Kristinehamn

Loud Noice, Västerås

Juryn under 2015 års Blåsorkestertävling:

Klass 3 Stefan Sundqvist och Håkan Johansson

Klass 2 Harriet Jönsson och Roger Bejefalk

Klass 1 Heléne Andersson och Håkan Johansson


Resultat från Blåsorkestertävlingen 2014:

Klass 1

Bäckablås Wind Band, Vetlanda: Silver            
Halmstad Symphonic Band: Silver
Linköpings Skolmusikkår: Silver
Hemvärnets Ungdomsmusikkår: Silver
Partille Wind Band: Brons

Klass 2

East Wind Band, Huddinge: Guld              
Nykvarns Ungdomsorkester: Silver
Vänersborgs Wind Band: Silver
Tranås Ungdomsblås: Silver
Västerås Marching Band: Brons
Motala Ungdomsorkester: Brons
Wermlandsblåset: Brons